Kuidas viia kuni 200 m² maja küttekulud nulli - info@paikesejaam.ee

Kuidas viia kuni 200 m² maja küttekulud nulli - info@paikesejaam.ee

Kuidas viia kuni 200 m² maja küttekulud nulli - info@paikesejaam.ee

Kuidas viia kuni 200 m² maja küttekulud nulli - info@paikesejaam.ee

Kuidas viia kuni 200 m² maja küttekulud nulli - info@paikesejaam.ee
Kuidas viia kuni 200 m² maja küttekulud nulli - info@paikesejaam.ee

Kuidas viia kuni 200 m² maja küttekulud nulli

KUIDAS VIIA KUNI 200  ELAMISPINNAGA MAJAS KÜTTEKULUD NULLI?

Elektri, õli, gaasi ja ka pelletiga kütmise korral  on võimalik päikeseenergia ja soojuspumba kombinatsiooni kasutades viia küttekuludeks vajaminev kulu nulli.

Matemaatiliselt on võimalik küttekulud päikesejaama ja soojuspumba tehnoloogiat kasutades viia nulli kuni 27000 kWh/aastase tarbimise korral, kuid reaalselt sõltub kõik siiski konkreetse maja tehnilistest näitajatest ja tema eripärast.

Inseneribüroo TIB OÜ insener Tõnu Tamm on koostanud kodu energia vajaduse arvutused. Nendest nähtub, et erineva küttevajadusega majal on võimalik saavutada null küttekulu, kui kombineerida päikesejaam soojuspumbaga. Keskmise, st 150m² maja puhul on mõistlik juba projekteerimisel kasutada päikesejaama ja soojuspumba kombinatsiooni, mis tasub ära juba 6 aastaga võrreldes teiste kütteliikidega.

Kodu energiavajaduse arvutused

 

Keskmine Eesti majapidamise suurus on 120-150m². Sõltumata kütteliigist tarbib selline majapidamine kütteenergiat umbakudu 10000-16000 kWh/aastas. Majade puhul, mille soojustus on kehvem, on küttevajadus veelgi suurem, kuid näitena on hea kasutada keskmist 150 m² maja.

150maja küttekulud nulli

Oletame näiteks, et meil on maja suurusega 150m², mille aastane kütteenergia kulu on umbes 16 000 kWh.

Selleks, et küttekulusid nulli viia on vaja õhk-vesi soojuspumpa, mille küttevõimsus temperatuuril -20C° on vähemalt 5,8 kW ja päikesepaneeli komplekti võimsusega 5,5 kW, et toota vajaminev elektrienergia.

Kaasaegne soojuspumba tehnoloogia võimaldab ühest kW elektri energiast toota aastas keskmiselt 3,3kW soojusenergiat, mis tähendab, et maja energiavajadus on 16 000/3,3-ga = 4850 kWh/aastas. Ehk siis 16 000 kWh soojusenergia saamiseks kulub 4 850 kWh elektri energiat. Saavutamaks 0 energiakulu, peame vajamineva energia ise tootma ja selleks sobib hästi päikesepaneelide komplekt, mille võimsus on vähemalt 5,5kW. Sellise komplekti elektrienergia tootlus on vahemikus 5200-5500 kWh aastas, mis katab ära soojuspumba jaoks vajamineva energia.

Selgituseks, et päikesepaneelide poolt suvel toodetud ja tagasi võrku müüdud elektrienergiast saadud tulu on võimalik kasutada talvel soojuspumba jaoks vajamineva elektrienergia ostmise. Võrku tagasi müüdud elektrienergia eest makstakse börsihinda (miinus marginaal) ja lisaks maksab riik ka toetust ning kokku on võimalik saada kuni 10 s/kWh.

Arvutustesse on alati jäetud väike varu, tagamaks keskmisest külmemate talvede korral nullilähedane tulemus. Vastavalt ilmastikule võib mõnel aastal kulu joosta nulli, mõnel aastal jääda energiat n.ö üle ning mõnel aastal puudu.

Arvutusi ei saa kunagi võtta üks ühele ja üldistada kõikide elamute peale. Iga konkreetse maja puhul peab lähtuma tema asukohast ja eripärast ning tegema iga maja puhul eraldi arvutused. Palju sõltub sellest, kuidas on ehitatud küttesüsteemid, kuidas maja asub ilmakaarte suhtes, milline on võimalus elektrienergiat tagasi võrku müüja ja paljudest teistest teguritest.

Selleks, et teada enda kodu täpset kütteenergiavajadust ja võimalust viia selle puhul küttekulud nulli kasuta spetsialisti abi, kes oskab teha täpsed arvutused ja arvestused.

Vajuta siia ja telli TASUTA arvutus enda kodule! 

 

 

info@paikesejaam.ee @ 2024 | Veebiturvalisuse tagab: veebikaitse.ee | Ostuturvalisuse tagab: ostugarantii.eeWebShopper